Köpekler İçin Koku Eğitimi

Köpeklerin harika bir koku alma yeteneği vardır, doğduklarından itibaren kokuları nasıl tanımlayıp hafızalarına atacaklarını ve burunlarının onları nasıl doğru yola ileteceğini çok iyi bilirler. Köpeğinize koku alma duyusunu nasıl kullanması gerektiğini öğretebilirsiniz. Bunu yapmanın en eğlenceli yolu da birlikte oyun oynamaktır. Köpekler herhangi bir maddenin trilyonda bir parçalanmış halindeki kokuları bile algılayabilir, koku alma duyusu bizden çok daha gelişmiştir. Beyninin % 40'ından fazlası insanlardan daha çok kokmaya adanmıştır, bu da onları koklama konusunda oldukça yetenekli kılar.
Bazı köpekler aslında o kadar iyi koku almazlar ama yaratılışlarındaki o yeteneği siz ortaya çıkarabilirsiniz. Mesela alman kurtları gibi bazı köpek türlerinin, diğerlerinden daha iyi bir koku alma duyusu vardır, çünkü bu amaç için özel olarak yetiştirilmişlerdir. Hangi köpek türüne sahip olduğunuz pekte önemli değil, onlarla eğlenceli koku oyunları oynayabilirsin.

Köpeğinizle oynamak için bazı koku oyunları

1. Tedaviyi Bulun

Köpeğinizi odanın dışına koyun ve bazı köpek ödüllerini odanın farklı yerlerine gizleyin. Sonra onları içeri alın ve onlar pat pat her ödülü bulup yemeğin tadını çıkarırken onları izleyin.

2. Bul karayı kap ödülü

Üç tane plastik kap alın. Köpeğinizin bakmadığı zamanlarda ikisinin altına bir mama tanesi koyun, ardından koku alma duyularını kullanarak taneyi içeren kabı bulmalarını sağlayın. Daha fazla bardak ekleyerek ve farklı kokuda besin kullanarak bunu daha karmaşık hale getirebilirsiniz.

3. Hangi elimde

Bir elinize bir ilaç koyun ve köpeğinizin hangi elin içinde ilaç olduğunu tanımlamasını sağlayın.

4. Oyuncak Bul

Köpeğinizi odanın dışına koyun ve en sevdikleri oyuncağı bir yere saklayın. Sonra tekrar içeri girmelerine izin verin. Bakalım bulmaya çalışsın. Bu bulmacayı çözdüklerinde, birkaç oyuncağı gizleyebilir ve bulması daha zor olan yerlere koyabilirsiniz.

5. Sahibini Bul

Köpeğinizle farklı bir odada bekleyecek birini bulun, böylece sizi göremezler. O zaman gidip evin içinde bir yere saklan ve onların gelip seni bulmalarını sağla. Köpeğinizin iyi hatırlama özelliği varsa ve kaçmazsa, bu oyunu açık havada da oynayabilirsiniz.

6. Işıklar Sönsün

Bu, ödül saklama oyununa benzer, ancak küçük bir farkla, işleri daha da zorlaştırmak için tüm ışıkları söndürürsünüz. Köpeğinizi karanlıkta muamele etmeye çalışın.


 

0.0¢
0.0¢

No one has reviewed this piece of content yet